AI022 – Analog Input
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Analog Input » AI022 – Analog Input
COD
5432
Categorie Analog Input, Applicazioni Speciali, Measurement Technology, Special Functions
- 2 analog strain gauge inputs (24 bits)
- For evaluating measuring bridges (e.g. strain gauge load cells)
Ingressi analogici
| Type | strain gauge |
| Number | 2 |
| Resolution | 24 bits |
| Measurement range | ±1.875 mV … ±120 mV |
| Measurement precision | ±0.0031 % noise with filter word 2
±0.001 % / °C temperature drift |
| Sensor break detection | Yes |
| Bridge supply voltage | +5 V DC |
| Load cell rated values | 0.25-16 mV/V |
| Maximum load/channel | 75-5000 Ω (when using one channel) / 150-5000 Ω (when using both channels) |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-009-022 |
| Standardization/certification | UL 508 (E247993) |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek