ST152 – Stepper Motor Output Stage Closed Loop
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Motion » ST152 – Stepper Motor Output Stage Closed Loop
COD
5581-1
Categorie Motion, Motor Output Stages, S-DIAS Motor Output Stages
- +50 V DC/max. 5 A continuous current with Closed Loop control
- Full step, half step and micro step (up to 256x)
- 1 brake chopper
- 1 incremental encoder input RS485/TTL switchable
- 2 enable inputs +24 V/3.2 mA/0.5 ms with STO functionality
- 2 latch/digital inputs +24 V/3.7 mA/10 μs
Ingressi digitali
| Type | Latch/Digital Input |
| Number | 2 |
| Input voltage | typically +24 V DC |
| Input current | 3.7 mA at +24 V DC |
| Input delay | typically 10 µs |
Ingressi digitali
| Type | Enable |
| Number | 2 |
| Input voltage | +24 V DC |
| Input current | 3 mA at +24 V |
| Input delay | typically 0.5 ms |
Incremental Encoder Input
| Number | 1 |
| Input signals | Incremental encoder signal RS422 (A, /A, B, /B, R, /R)
RS422 signal (150 Ω termination) Incremental encoder signal TTL (A, B, R) TTL level (1200 Ω Pull-Up) |
| Input frequency | maximum 125 kHz |
| Counter frequency | maximum 500 kHz |
| Resolution | 16 bits |
| Signal analysis | 4-port |
| Power supply | +5 V DC/0.2 A short-circuit proof |
Motor Output
| Type | optic coupler |
| Number | 2 |
| Supply voltage | +18-55 V DC |
| Current | 0-3.5 A |
| Output voltage | depending on the supply (+18-55 V DC) |
| Output current | maximum 5 A RMS |
| Step resolution | full step, half step, 4-/8-/16-/32-/64x micro step |
| Voltage measurement | +15-70 V DC |
| Temperature measurement | 0-125 °C |
Regen Resistor
| Output | GND-switching |
| Max. Current | 6 A |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 37.5 x 103.5 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-014-152 |
| Standardization/certification | designed according to UL |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek