AI023 – Analog Input
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Analog Input » AI023 – Analog Input
COD
10332
Categoria Analog Input
- 2 analog resistance or temperature inputs (16 bits)
- 5 resistance measuring ranges from 0-5000 Ω
- Supported temperature sensors: PT100/PT1000/NI100/NI1000/diverse KTY
- Sensor connection with 2 or 4-wire measuring technology possible
Ingressi analogici
| Type | Resistance |
| Number | 2 |
| Resolution | 16 bits |
| Sensor types | 1: 0 … 250 Ω
2: 0 … 500 Ω 3: 0 … 1000 Ω 4: 0 … 2500 Ω 5: 0 … 5000 Ω |
| Measurement range | 0 … 5000 Ω |
| Measurement precision | ±0.3 % of maximum measurement value |
| Conversion time for all channels | 4 ms |
| Hardware filter | 10 kHz, low pass 2nd order |
| Software filter | configurable |
| Galvanic isolation | Yes |
Ingressi analogici
| Type | temperature |
| Number | 2 |
| Resolution | 16 bits |
| Sensor types | PT100
PT1000 NI100 NI1000 div. KTY |
| Measurement range | -200 … +850 °C or 18.5-4575.3 Ω |
| Measurement precision | ±0.3 % of maximum measurement value |
| Conversion time for all channels | 4 ms |
| Hardware filter | 10 kHz, low pass 2nd order |
| Software filter | configurable |
| Galvanic isolation | Yes |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-009-023 |
| Standardization/certification | designed according to UL |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek