SR011-1 – DC Motor Output Stage
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Motion » SR011-1 – DC Motor Output Stage
COD
5504-1
Categorie Motion, Motor Output Stages, S-DIAS Motor Output Stages
- DC motor output stage (+50 V DC/5 A)
- 1 incremental encoder input switchable RS422 (max. 500 kHz)/TTL (max. 5 kHz)
- 2 enable inputs +24 V/3 mA/0.5
- 1 digital output +24 V/0.5 A/short-circuit protected
- 2 kHz PWM frequency
- 2 kHz current controller frequency
- For controlling a DC brush motor
Dati sulle prestazioni
| Supply voltage | +18-55 V DC |
| Bus supply voltage | +24 V DC |
| Current consumption of voltage supply | maximum 5 A |
Ingressi digitali
| Type | Enable |
| Number | 2 |
| Input voltage | +24 V DC |
| Input current | 3 mA at +24 V |
| Input delay | typically 0.5 ms |
Uscite digitali
| Number | 1 |
| Short-circuit proof, current limited | Yes |
| Max. load current/channel | 0.5 A |
| Output voltage | +24 V DC (+18-30 V DC) |
| Max. Output current | 0.6 A |
Power Supply
| Number | 1 |
| Type | +24 V DC |
Ingresso encoder incrementale
| Number | 1 |
| Input signals | Incremental encoder signals RS422 (A, /A, B, /B, R, /R) RS422 signal (120 Ω termination) Incremental encoder signal TTL (A, B, R) TTL level (1200 Ω pull-up, integrated in the module) |
| Input frequency | maximum 125 kHz |
| Counter frequency | maximum 500 kHz |
| Resolution | 16 bits |
| Signal analysis | 4-port |
| Power supply | +5 V/0.2 A short-circuit proof |
Regen Resistor
| Type | external power resistor |
| Output | GND switching |
| Max. Current | 6 A |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-029-011-1 |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek