DC061-1 – Servo Motor Output Stage
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Motion » DC061-1 – Servo Motor Output Stage
COD
6262
Categorie Motion, Motor Output Stages, S-DIAS Motor Output Stages
- +48 V DC, 6 A continuous current and 15 A peak current
- Resolver input for positioning feedback (12 bits)
- 2-channel enable input for STO Safe Torque Off (SIL 3/PL e, Cat. 4)
- Holding brake
- External regen resistor optional
- For controlling a synchronous servo motor
Dati sulle prestazioni
| Supply voltage | +24 V DC (+18-30 V DC) |
| Voltage monitor | Yes |
Ingressi digitali
| Type | Enable |
| Number | 2 |
| Input voltage | +24 V DC (+18-24 V DC) |
| Input current | 3 mA at +24 V DC |
| Input delay | typically 0.5 ms |
Resolver
| Number | 1 |
| Resolution | 12 bits |
| Output voltage | typically 7 V rms |
| Output current | 200 mA |
| Output frequency | 8 kHz |
Motor Driver
| Type | brushless, 4-quadrant regulator with position setting |
| Max. continuous current | 6 A |
| Max. peak current (10 sec) | 15 A |
Holding Brake
| Output voltage | +24 V DC |
| Max. continuous current | 500 mA |
| Short-circuit protection | Yes |
Regen Resistor
| Type | external power resistor |
| Output | GND switching |
| Max. Current | 10 A |
| Short-circuit protection | Yes |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-014-061-1 |
| Standardization/certification | UL 508C |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek