ST011 – Stepper Module
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Motion » ST011 – Stepper Module
COD
5579
Categorie Motion, S-Dias, Sistemi I/O
- Frequency output for controlling stepper or servo motor power component (RS422)
- Incremental encoder interface with ABR analysis for regulated mode
- 2 digital inputs for reference motion and monitoring the end positions
- 2 digital optic coupler outputs (1 back-readable output)
Ingressi digitali
| Type | standard |
| Number | 2 |
| Input voltage | +24 V DC (+18-30 V DC) |
| Input current | 3 mA at +24 V DC |
| Input delay | typically 0.1 ms |
Uscite digitali
| Type | optic coupler |
| Number | 2 |
| Configuration | potential-free (output 1 is either back readable or can be used as an input) |
Power Component Control Output
| Number | 1 |
| Output signals | Triggering signals RS422 (C, /C, D, /D, E, /E)
RS422 signal |
| Output frequency | maximum 500 kHz |
| Maximum continuous current allowed | 40 mA |
Incremental Encoder Input
| Number | 1 |
| Input signals | Incremental encoder signal RS422 (A, /A, B, /B, R, /R)
RS422 signal (150 Ω termination, 330 Ω spread) |
| Input frequency | maximum 125 kHz |
| Counter frequency | maximum 500 kHz |
| Resolution | maximum 32 bits |
| Signal analysis | 4-port |
| Power supply | +5 V DC/0.2 A short-circuit proof |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 103.5 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-014-011 |
| Standardization/certification | UL 508 (E247993) |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek