AO046 – Analog Output
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Analog Output » AO046 – Analog Output
COD
5459
Categorie Analog Output, Measurement Technology
- 4 analog outputs
- Voltage (±10.8 V DC/16 bits) and current (0-21.6 mA/16 bits) switchable
Dati sulle prestazioni
| Voltage monitor | Yes |
Uchite analogici
| Type | Current |
| Number | 4 |
| Output range | -10.8 V … +10.8 V / 0 V … +10.8 V or 0 mA … 21.6 mA / 3.8 mA … 21.6 mA |
| Resolution | 16 bits |
| Refresh time for all channels | minimum 100 µs (corresponds to the S-DIAS cycle time) |
| Output voltage capacity | maximum 2 mA |
| Settling time | 200 µs typical for C < 100 nF (99.9 % of the end value) |
| Accuracy | ±0.4 % or ±0.17 % of maximum output value |
| Galvanic isolation | Yes |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-010-046 |
| Standardization/certification | UL 508 (E247993) |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek