SNC021 – Safety SNC Incremental Encoder
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Safety » SNC021 – Safety SNC Incremental Encoder
COD
5782
Categorie S-DIAS Safety System, Safety
- Provides values from 2 incremental encoders (up to 12 bits), Safety and standard CPU
- SIL 3/PL e, Cat. 4
- Detection of various error types, such as cable break, cross circuit …
- To use the SNC 021 in an application, a Safety CPU module is required.
Ingresso encoder incrementale
| Number | 2 |
| Input frequency | 0.75 MHz |
| Counter frequency | 3 MHz |
| Resolution | 12 bits |
| Signal analysis | 4-port |
| Power supply | +5 V supply short-circuit protection with monitoring function and current measurement |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-896-021 |
| Standardization/certification | UL 508 (E247993) |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek