SCP111 – Safety CPU Module
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Safety » SCP111 – Safety CPU Module
COD
10417
Categorie S-DIAS Safety System, Safety, Safety
- Safety controller
- 1x USB device
- MicroSD slot
- Supports up to 16 safety-related I/O modules (total current 1600 mA)
- SIL 3/PL e, Cat. 4
Dati sulle prestazioni
| Processor | ARM Cortex M µController |
| Internal program and data memory | Program: 224 kB/Data: 24 kB |
| Internal remnant data memory | – |
| Interfaces | 1x Safety Interface
1x S-DIAS IN/OUT 1x Safety-Bus OUT 1x microSD |
| Programming interfaces | 1x USB device |
| Supply voltage | typically +24 V DC |
| Bus Connection | Yes |
| Features | 800 mA for supply of I/O modules |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-890-111 |
| Standardization/certification | UL 508 (E247993) SIL 3 according to EN 62061 PL e, Cat. 4 according to EN ISO 13849-1/-2 |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek