DI169 – Digital Input with Counter Function
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Digitali Input » DI169 – Digital Input with Counter Function
COD
10298
Categoria Digitali Input
- 16 digital counter inputs (GND-switching/2.5 mA)
- Input delay: 50 µs
- Inputs can be used as mass-switching inputs or event counters
- 3 counter modes: normal counting mode, single and 4-edge-analysis
- For fast flow rate counting
Ingressi digitali
| Type | counter input |
| Number | 16 |
| Input signal | GND switching |
| Pull-up voltage | typically +24 V DC |
| Collector current | typically 2.5 mA |
| Input delay | 50-µs low pass 1st order |
| Features | Counter frequency
1 kHz in normal counter mode or 4 kHz in incremental counter mode with 4-edge analysis Counter function: 16 channels in normal counter mode 8 channels with single or 4 edge analys |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-006-169 |
| Standardization/certification | UL 508 (E247993) |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek