IO011 – Multi I/O Module
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Digital Analog Mix » IO011 – Multi I/O Module
COD
5430
Categoria Digital Analog Mix
- 6 digital inputs (+24 V DC/3.7 mA)
- Input delay: 0.5 ms
- 8 digital short circuit proof outputs (+24 V DC/0.5 A/backreadable)
- 1 analog input (±10 V DC/16 bits)
- 1 analog current input (0-20 mA resp. 4-20 mA/16 bits)
Ingressi digitali
| Type | +24 V DC |
| Number | 6 |
| Input voltage | +24 V DC (+18-30 V DC) |
| Input current | 3.5 mA at +24 V DC |
| Input delay | typically 5 µs |
Uscite digitali
| Type | +24 V DC |
| Number | 8 |
| Configuration | back-readable |
| Short-circuit proof, current limited | Yes |
| Max. load current/channel | 0.5 A |
| Max. total current | 4 A |
Ingressi analogici
| Type | ±10 V DC |
| Number | 1 |
| Resolution | 16 bits |
| Measurement range | -10 … +10 V / 0 … +10 V |
| Measurement precision | ±0.3 % of the maximum measurement value |
| Conversion time for all channels | Speed mode: 15.26 µs |
| Cable break monitor | Yes |
| Hardware filter | typically 1 kHz, low pass 3rd order system |
| Software filter | configurable, low pass 1st order system |
Ingressi analogici
| Type | Current |
| Number | 1 |
| Resolution | 16 bits |
| Measurement range | 0-20 mA / 4-20 mA |
| Measurement precision | ±0.5 % of the maximum measurement value |
| Conversion time for all channels | Speed mode: 15.26 µs |
| Cable break monitor | Yes |
| Hardware filter | typically 1 kHz, low pass 3rd order system |
| Software filter | configurable |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-013-011 |
| Standardization/certification | UL 508 (E247993) |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek