IIO041 – SDCI Master
Home » Catalogo prodotti » Sistemi I/O » S-Dias » Interfaces & Splitters » IIO041 – SDCI Master
COD
5312
Categoria Interfaces & Splitters
- 4x SDCI ports (Single-Drop Digital Communication Interface) according to IEC 61131-9 (IO-Link)
- Enables the connection of up to 4 intelligent SDCI sensors or SDCI actuators
- All SDCI ports can also be configured as +24 V digital inputs or +24 V digital outputs
- Additionally 4 digital inputs (+24 V DC/3.7 mA)
- Input delay: 0.5 ms
Ingressi digitali
| Type | SDCI |
| Number | 4 |
| Input voltage | +24 V DC (+18-30 V DC) |
| Input current | 6.8 mA at +24 V DC |
| Input delay | typically 0.5 µs |
Ingressi digitali
| Type | standard |
| Number | 4 |
| Input voltage | +24 V DC (+18-30 V DC) |
| Input current | 3.7 mA at +24 V DC |
| Input delay | typically 0.5 ms |
Uscite digitali
| Type | SDCI |
| Number | 4 |
| Max. load current/channel | 0.25 A |
| Max. total current | 1 A (100 % turn-on time) |
| Voltage range | +24 V DC |
Caratteristiche meccaniche
| Dimensions | 12.5 x 104 x 72 mm (W x H x D) |
| Protection type | IP20 |
Numero articolo / certificazione
| Article number | 20-104-041 |
| Standardization/certification | designed according to UL |
Maggiori informazioni sui nostri prodotti?
Contattaci ora tramite questo form. Ti risponderemo il prima possibile!
Download Sigmatek